Zareklamuj się na tej stronieZareklamuj się na tej stronie
| Dodaj własną dietę | Dodaj własny przepis | Napisz do nas |
Menu
Strona Główna
Wskaźnik masy ciała BMI
Elektroniczna waga kalorii
Nasz sklep bonprix.pl
Tabela kalorii
Pobierz za darmo...
Google
Diety
Błyskawiczna - przed impezą
Dieta 1000 kcal
Dieta antycellulitowa
Dieta ekspresowa
Dieta jogurtowa
Dieta kapuściana
Dieta Kopenhaska
Dieta Los Angeles
Dieta łatwa i prosta
Dieta ryżowa
Dieta sałatkowa
Dieta Siedmiodniowa
Dieta Strażników Wagi
Dieta szybka - cytrynowa
Dieta trzech minerałów
Dieta ziemniaczana
Dietetyczne przepisy czytelniczek
Dania gorące i obiady
Zupy
Sałatki i surówki
Obniżające cholesterol
Dania z grilla i rożna
Świąteczne (Boże Narodzenie)
Inne (niesklasyfikowane)
Polecamy


Zegarowa sylwetka

27-11-2007

Czyli kilka tajemnic chronodietetyki

Naszym organizmem steruje tajemniczy zegar wewnętrzny, wyznaczający komórkom ciała swego rodzaju rozkład jazdy. Tworzą go dziesiątki biorytmów, dzięki którym ciało wie, kiedy odpoczywać, a kiedy zrywać się do działania, kiedy najlepiej gromadzić zapasy, a kiedy przetwarzać je na energię...
Naukowcy poznali dotąd 160 takich chronometrów. Jednym z nich jest rytm pracy komórek tłuszczowych. Adipocyty - taką fachową nazwę mają komórki tłuszczowe odpowiedzialne za zaopatrzenie organizmu w paliwo, z którego czerpie on energię potrzebną do życia. Pracują całą dobę w rytmie przyswajania i uwalniania zapasów.
W krwioobiegu krążą pochodzące z pożywienia kwasy tłuszczowe i węglowodany (cukry) , które pod wpływem wyspecjalizowanych enzymów przetwarzane są w trójglicerydy magazynowane w komórkach tłuszczowych na rozkaz insuliny - hormonu wydzielanego przez trzustkę po każdym posiłku. To właśni insulina wydaje polecenie "przyswajać", a komórki tłuszczowe są swego rodzaju magazynem. Działanie insuliny utrzymuje się przez 3 - 4 godziny po jedzeniu. Wtedy organizm gromadzi zapasy. Zmniejszenie dopływu insuliny do komórek tłuszczowych jest dla nich sygnałem, że nadszedł czas otwarcia drogi trójglicerydom. Aby mogły one opuścić swój magazyn, muszą zostać rozbite na mniejsze cząstki - kwasy tłuszczowe i glicerol. Uwolnione cząsteczki kwasów tłuszczowych służą za paliwo dla mięśni. Im więcej organizm potrzebuje tego paliwa, czyli im więcej sie ruszamy, tym więcej komórki tłuszczowe go uwalniają, pozbywamy się więc zapasów tworzących tkankę tłuszczową.Wczuj się w rytm...
...W naturalny rytm swojego organizmu - to nie wymaga specjalnych wyrzeczeń, tylko zmiany paru przyzwyczajeń.
  • Jedz regularnie. Nigdy nie rezygnuj ze śniadania, naważniejszego posiłku dnia (!). Koniecznie znajdź czas na obiad. Jeśli go pominiesz, kolacja będzie zbyt obfita.
  • Nie objadaj się późnym wieczorem. Organizm przygotowuje się wtedy do oddpoczynku i spowalnia proces uwalniania cząsteczek kwasów tłuszczowych. Trzy czwarte dziennego menu powinniśmy zjeść do godziny 16:00, a lekką kolację nie później niż o 20:00.
  • Nie podjadaj między posiłkami. Insulina "nie wie", że batonik czy paluszki to dla ciebie tylko małe "co nieco". Każda przegryzka jest dla niej sygnałem do działania, zwłaszcza naładowany kaloriami baton. A kiedy insulina wkracza do akcji, proces ualniania kwasów tłuszczowych zostaje przerwany i organizm znowu magazynuje zapasy.
  • Ruszaj się. Twoje serce i inne organy wewnętrze w stanie spoczynku nie zużywaja wiecej niż 1200 - 1500 kcal. Mózg podczas najtrudniejszego nawet egzaminu nie spala ani grama tłuszczu - żywi się wyłącznie cukrem pochodzącym z węglowodanów.
Jeśli nie chcesz tyć, musisz ćwiczyć
  • Ćwicz z głową: nie po posiłku - wtedy insulina blokuje wyjścia cząsteczką kwasów tłuszczowych i efektywność twoich starań jest mizerna, zakłócasz też proces trawienia, a to nie służy zdrowwiu. Najlepsze efekty osiągniesz ćwicząc rano przed śniadaniem. Hormon stymulujący aktywność (kortyzol) maximum stężenia osiąga między godziną 7:00 i 8:00 rano. Wtedy rośnie też stężenie hormonów stresu potrzebnych do rozbijania trójglicerydów na kwasy tłuszczowe i glicerol. Inne odpowiednie pory na wysiłek fizyczny to około południa, przed obiadem i wieczorem około godziny 18:00 i 19:00, przed lekką kolacją.
  • Ćwicz niezbyt intensywnie, ale dość długo - dopiero po 30 - 40 minutach umiarkowanego, nie przerwanego wysiłku organinzm zaczyna spalać tłuszcz i kontynuuje ten proces po jego zakończeniu. Im więcej mięśni zaangażujesz w ćwiczenia, tym lepiej, to one przede wszystkim czerpią energię z kwasów tłuszczowych. Codzienny marsz ( nie spacer) powinien zdrowemu człowiekowi zapewnić równowagę pomięddzy energią przyswajaną i zużywaną
Sojusznicy
W pozbywaniu się zbędnych kilogramów może pomóc l-karnityna w tabletkach lub w płynie. Połknięta pół godziny przed energicznym marszem, jazdą na rowerze, zajęciami aerobiku lub ćwiczeniami kardio w siłowni przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Kupisz ją w aptece, sklepach ze zrową żywnością i w sklepach ze specyfikami dla sportowców, także w niektórych klubach fitness. Po zbyt obfitym i tłustym posiłku ratunkiem dla sylwetki mogą sie okazać zioła Adiposina firmy Herbaflos. Pobudzają wydzielanie soków trawiennych i żółci pełniącej ważną rolę w spalaniu tluszczów, działaja oczysszczjąco na organizm.

Zdaniem dietekyka
Sposobem na utrzymanie szczupłej syletki i zdrowia jest dający radość i energię wysiłek fizyczny. Spójrzmy na liczby: kobieta ważąca np. 65 kg. i mająca mało ruchu zużywa dziennie okolo 2000 kcal. Jeśli jednak sporo chodzi w ciągu dnia, na zakupy wybiera się pieszo, nie samochodem, rezygnuje z windy, ćwiczy w domu itp. potrzeuje dziennie o prawie 500 kcal więcej. Natomiat jeśli uprawia jakiś sport lub intensywnie ćwiczy jaj dzienne zapotrzebowanie na kalorie wzrasta do 2900. W dieccie o wyższej kaloryczności znajduje się więcej pożywienia, a więc i więcej witamin, składników mineralnych, potrzebnych organizmowi dla zachowania zdrowia, urody i dobrego samopoczucia.


Pobierz za darmo książki w wersji elektronicznej.

30-10-2007

Publikacje mogą być kopiowane, oraz dowolnie rozprowadzane tylko i wyłącznie w formie dostarczonej przez Wydawcę. Zabronione są jakiekolwiek zmiany w zawartości publikacji bez pisemnej zgody wydawcy. Zabrania się ich odsprzedaży.

Do pobrania między innymi:

  • Zdrowe odżywianie
  • Sex, miłość, spełnienie
  • Kobieta piękną jest
  • Jak zdać egzamin
Ponad 35 tytułów znadziesz na stronie po kliknięciu w link: Pobierz za darmo...


Książki o dietach

27-10-2007

Od dziś do pobrania z naszej strony:

Dieta fizjologiczna - czytaj więcej
Dieta fizjologiczna cz II - czytaj więcej
Dieta surowa - czytaj więcej

Kliknij prawym przyciskiem myszy, aby pobrać wersje elektroniczne diet na dysk:

Dieta fizjologiczna
Dieta Fizjologiczna cz. II
Dieta surowa
  Czytaj starsze >ReklamaCopyright © 2007 Wszelkie prawa zastrzeżone
PHU "Widnet" Tarnowskie Góry
Projekt, wykonanie, administracja strony: Karina Jurczyk, Dominika Jurczyk